Biuletyn Informacji Publicznej

Środowiskowy Dom Samopomocy w Janowie Lubelskim

Logo - Środowiskowy Dom Samopomocy w Janowie Lubelskim

Deklaracja dostępności

1. Wstęp oraz nazwa podmiotu publicznego

Środowiskowy Dom Samopomocy w Janowie Lubelskim (ul. Bialska 69, 23-300 Janów Lubelski, tel: 158513770, email: sekretariat@sdsjanow.pl), zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej: Biuletyn Informacji Publicznej - Środowiskowy Dom Samopomocy w Janowie Lubelskim.

2. Data publikacji i aktualizacji

Data publikacji strony internetowej: 2020-07-09.

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-09-21.

3. Dane kontaktowe

W przypadku utrudnień w dostępności strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Joanna Jaworska - Gumienik, e-mail: sdsjanowlubelski@poczta.onet.pl. Można także zadzwonić na numer telefonu 158722033. Tą samą drogą można złożyć wniosek o udostępnienie informacji niedostępnej oraz skargę na niewystarczające zapewnienie dostępności.

4. Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powoduniezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
część plików nie jest dostępnych cyfrowo, brak odpowiedniej
struktury nagłówkowej artykułów.

Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

Ułatwienia na stronie podmiotowej BIP:

  • podwyższony kontrast (kontrastowe tło, elementy graficzne, wyszczególnione elementy nawigacyjne zawierające wyraźny focus w postaci ramki widocznej w trakcie nawigacji za pomocą klawiatury),
  • możliwość powiększenia/pomniejszania wielkości tekstu na stronie,
  • uporządkowana przejrzysta mapa strony,
  • artykuły, sekcje zawierają nagłówki ułatwiające nawigację za pomocą klawiatury,
  • treść artykułów, publikacji dostępna jest z poziomu menu uporządkowanego w postaci hierarchicznej listy, w której każdy element jest aktywnym odnośnikiem do opisywanej pozycji menu, menu dostępne również za pomocą skrótów klawiaturowych,
  • strona internetowa dostosowana do łatwego powiększania z poziomu menu przeglądarki.

5. Data sporządzenia Deklaracji Dostępności oraz metoda przygotowania

Oświadczenie sporządzono dnia: 2021-02-19. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

6. Informacje na temat procedury

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

7. Skróty klawiaturowe

Wykorzystanie skrótów klawiaturowych ułatwia korzystanie z serwisu. Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

8. Dostępność architektoniczna

Środowiskowy Dom Samopomocy w Janowie Lubelskim z siedzibą: ul. Kilińskiego 30, 23 – 300 Janów Lubelski. Do budynku prowadzą dwa wejścia. Wejścia są na poziomie gruntu. Od głównego wejścia prowadzą schody 20 stopniowe o szerokości 130 cm. ze spocznikiem i jednostronną barierką, natomiast od drugiego wejścia prowadzą schody 24 stopniowe o szerokości 150 cm., ze spocznikiem, na których zamontowana jest platforma do przewozu osób na wózkach inwalidzkich. Wszystkie pomieszczenia w budynku są dostępne dla wszystkich uczestników Ośrodka. W budynku są oznaczenia graficzne (oprac. w
programie Boardmaker with Spiking Dynamically Pro), które ułatwiają identyfikację pomieszczeń i wyposażenie  budynku osobom z niepełnosprawnością intelektualną oraz osobom niepiśmiennym.

Łazienki dostosowane są dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Przy budynku znajduje się 1 miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych ogólnodostępne.

W budynku nie ma pętli indukcyjnych.

9. Obsługa osób z niepełnosprawnościami

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Na klatce schodowej początek i koniec biegu schodów został oznaczony kontrastowym kolorem. Na schodach jest zamontowana platforma do przewozu osób na wózkach inwalidzkich.

Na parterze oraz na  piętrze znajdują się toalety dla osób z niepełnosprawnościami. 

Cała kadra jest przeszkolona z zakresu treningu umiejętności społecznych oraz AAC.

10. Informacje dodatkowe

Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądnie treści przez osoby niedowidzące nie korzystające z technologii asystujących

W prawym górnym rogu na stronie, umiejscowione jest  menu, w którym znajdują się pomocne opcje:

  • „Wersja kontrastowa”
  • „Powiększanie i pomniejszanie czcionki”

KONTRAST

Kontrast kolorystyczny elementów przekazujących treści ma stosunek jasności tekstu do tła co najmniej 4,5 do 1.

Staramy się, aby nasze treści były zrozumiałe, a sposób ich prezentowania wpływał na lepszą czytelność materiałów i pomagał w odbiorze informacji. Długie teksty dzielimy na akapity, stosujemy wyróżnienia. Cytaty i ważne informacje są odpowiednio wyróżnione.